| |
Meer dan 80% acht dubbele dip waarschijnlijk
De ING BeleggersBarometer heeft met 61 punten bijna het historisch dieptepunt bereikt. De laagste stand van 60 punten werd behaald in februari 2009. In februari 2011 stond de Barometer nog op 140 punten en waren de beleggers dus nog behoorlijk optimistisch.
Particuliere beleggers waren opnieuw minder positief gestemd ten aanzien van de economie, met name in de afgelopen 3 maanden. De vrees voor een dubbele economische dip is sterker geworden, wat voor meer dan 80% van de particuliere beleggers een realistisch vooruitzicht is geworden.
Iets minder dan de helft van de beleggers houdt de komende drie maanden geld over om opzij te leggen of extra te besteden. Een vijfde denkt dit naar de beurs te brengen. Grondstoffen zijn in november minder populair geworden dan in oktober, toen nog 56% van de beleggers aangaf hier wel geld in te willen beleggen versus het huidige 40%.
De score voor alternatieve beleggingen is gedaald van 40% naar 25%. Ook opties en futures en/of warrants zijn weer minder in trek. Aandelen blijven met 87% desalniettemin de meest populaire beleggingscategorie.
Eén op de tien beleggers belegt in duurzame fondsen. Een derde is enigszins geïnteresseerd, terwijl de helft geen interesse heeft. Een bijdrage leveren aan een beter milieu is de belangrijkste reden voor interesse. Ethiek staat op de tweede plaats. Fiscaal voordeel speelt ook een rol, maar het percentage beleggers dat dit een belangrijke reden vindt, daalde wel van 48% naar 34%.
Van de beleggers denkt 47% dat duurzame beleggingen hetzelfde rendement opleveren als ‘gewone’ beleggingen, terwijl 33% een lager rendement verwacht. Deze laatste groep acht een verschil van 8,2% rendement (ten opzichte van ‘gewone’ beleggingen) acceptabel.
|
| |
|
|
 |
|